Ciekawostki konopne i nie tylko

Konopie, haszysz i marihuana istniały od w każdej sytuacji. Są naturalne jak pot, mocz, śmiech, smutek i sen. Temat ten zawiera bardzo dużo pubudzających ciekawość, pubudzających ciekawość i zaskakujących faktów… artykuł ten przedstawia niektóre z nich.

 

* Najdawniejsze chińskie wykopaliska archeologiczne wskazują (odkryto liny konopne, powrozy, sznurki, tkaniny z włókna konopnego), że konopie były używane w już 8500 lat temu.

* Słowo marihuana pochodzi z meksykańskiego slangu i zostało spopularyzowane w latach 30 – tych w Ameryce, podczas serii programów w mediach i programów rządowych. Słowo ,marihuana” odnosi się konkretnie do medycznej płaszczyzny cannabis.

* Cannabis pojawiają się w właściwie każdej znanej książce o medycynie pisanej przez dawnych mędrców i wykształconych ludzi . Jest na ogół klasyfikowana jako jeden z pięciu najlepszych lekarstw i specyfików.

* Słowo Bangladesz w wolnym tłumaczeniu znaczy ,kraj osób konopi”. W latach 60 tych podpisał z Stany Zjednoczone pakt antynarkotykowy zgadzając się na zaprzestanie uprawy naturalnej tam konopi. Pozbawienie gleby odpornej i trwałej rośliny stało się przyczyną wypłukania milionów ton uprawnej gleby do morza i niepowstrzymanych powodzi.

* Ażeby wytworzyć papier z miazgi drzewnej substancja zwana ,lignina” musi być rozbita. Aby to zrobić miazga musi być poddana działaniu mocnego kwasu. Papier robiony z drzew a przy tym jest bardzo często wybielany chemikaliami, które są uważane za szkodliwe. Miazga konopna nie zawiera ligniny i bieleje z o wiele większa łatwością.

* Z jednego hektara konopi można wygenerować 4,7 razy więcej papieru, niż z hektara drzew. Podczas gdy zwyczajny papier można przetworzyć 3 razy, ten z konopi można przetworzyć razy siedem.

* Chińczycy używali papieru z konopi już 2000 lat temu. Papier ten jest wytrzymalszy i niedrogi niż papier uzyskiwany z drzew.

* Na odwrocie banknotu o nominale 10 USD z 1914 roku widać farmerów w trakcie zbioru konopi.

* Thomas Jefferson pierwszą wersję Deklaracji Niepodległości napisał 28 czerwca 1776 roku na papierze konopnym. Dopiero oficjalna kopia – opublikowana 4 lipca 1776 – została przepisana na pergamin.

* W latach 1763 – 1767 w stanie Wirginia można było zostać skazanym nawet na więzienie, za… nie uprawianie konopi.

* Benjamin Franklin założył jedną z pierwszych manufaktur przemiału papieru konopnego w Stany Zjednoczone. Plantatorami konopi byli też Thomas Jefferson i George Washington.

* Rzekoma szkodliwość marihuany była perfekcyjnym pretekstem dla antykonopnego lobby żeby wyeliminować konkurencyjną technikę kreacji.

* Pierwsze Levis’y uszyto z płótna konopnego. Rysunek demonstrujący rozciąganie spodni, poprzez konie na metce nie jest przypadkowy. Spodnie z płótna konopnego zostały dziesięciokrotnie bardziej trwałe niż dowolne ubranie wówczas stosowane.

* Odtwarzając od tyłu refren piosenki ,Another One Bites The Dust”, angielskiej grupy Queen, można usłyszeć zdanie ,It’s fun to smoke marihuana”, albo ,give some acid”.

* W 1973 roku do drzwi domu w którym mieszkali członkowie Queen zapukała policja, po tym jak sąsiedzi narzekali na zbyt głośna muzykę. Freddie Mercury wpuścił policjantów do środka i poczęstował ich ciasteczkami. Były nafaszerowane haszyszem.

* Honore de Balzac, Gerarde de Nerval, Alexander Dumas ojciec i Charles Baudelaire palili z upodobaniem sprowadzany z Algierii haszysz.

* Naukowcy dotąd nie wiedza co tak realnie odpowiedzialne jest za raka płuc powodowanego poprzez tytoń. Nie udokumentowano przenigdy żadnego przypadku zachorowania na raka płuc od palenia wyłącznie marihuany.

* Nie udokumentowano nigdy żadnego przypadku śmierci w wyniku palenia marihuany.

* Rząd amerykański nazywający konopie ,zabójcami młodzieży” i karzący za ich wykorzystywanie drakońskimi karami przed II Wojną Światową w jej trakcie rozprowadził pomiędzy farmerów 400 000 funtów nasion konopi namawiając żarliwe do ich uprawy.

* W 1989 r. Jack Herer w Bibliotece Kongresu Usa odnalazł taśmę z propagandowym filmem (kroniką filmowa) pt.: ,Hemp for Victory”, z 1943 r. (lub 1942). Poprzednio natomiast Konges zaprzeczał jakoby ten film kiedykolwiek powstał. * Aslinger w Kongresie zeznaje przed wojną że, marihuana jest ,narkotykiem bezpośrednio wywołująca agresję i przemoc” a po wojnie, że ,nastrajająca ludzi pokojowo marihuana i pacyfistycznie, ma możliwość być wykorzystywana do osłabienia ducha walki amerykańskiej młodzieży”.

* W 1956 roku za posiadanie wręcz wyłącznie jednego jointa z marihuaną w Usa groziło od 2 do 10 lat wiezienia a za handel można było otrzymać wyrok do 50 lat pozbawienia wolności a wręcz dożywocie.

* Richard Nixon chcąc uchodzić za najbardziej nieprzejednanego obrońcę prawa powołał komisję która miała zbadać szkodliwość korzystania z marihuany. Kiedy okazało się że ,nie powinno się traktować w kategoriach przestępstwa ani używania, ani posiadania marihuany na własny pożytek”, ,, a oprócz tego ,zażywanie konopi samo w sobie nie sprawia wzrostu przestępczości”. Nixon wpadł w szał i nawet nie czytał raportu.

* ?60 państw wprowadziło w 1961 roku zakaz uprawy konopi po oświadczeniu przedstawicieli rządu Usa w czasie Single Convention on Narcotic Drugs, że żaden kraj nie otrzyma pomocy Stanów Zjednoczonych o ile nie wprowadzi zakazu jej uprawy. Członkowie ONZ w roku zobowiązali się do usunięcia problemu narkotykowego w ciągu 25 lat to jest do roku 1986.

* W 1970 roku ponad 25 milionów Amerykanów zapaliło marihuanę co najmniej raz, a 10 milionów paliło ją nieregularnie. W 1980 zapaliło trawę 43 miliony a nieustająco paliło 16 milionów mieszkańców Usa.

* W latach 1948 – 1963 w USA na walkę z marihuaną wydano 1,5 mld USD, w latach 1980 – 1998 wydano na ten cel aż 214,7 mld USD.

* Rynek marihuany w 16-milionowej Holandii przynosi dochód pieniężny ok. 5 mld EUR rocznie.

* Przyjmując, że regularnie pali w Polsce 1% społeczeństwa tj. ponad 350 000, opodatkowując 25% podatkiem każde z wypalonych poprzez statystycznego palacza 10 gram narkotyku przy cenie rynkowej 20 PLN za gram Wy uzyskuje dochód gotówki w wysokości 18 000 000 zł.

* W Polsce na alkoholizm choruje od 700 do 800 tyś. (2 % społeczeństwa), papierosy pali ponad 9 milionów, (z czego 54 % wypala od 11 do 20 papierosów dziennie). Marihuanę pali ok. 3 miliony (szacunkowo).

* Blisko połowa polskiej młodzieży szkolnej przyznaje, że chociaż raz w życiu próbowała trawy.

* Teoretyczne 100% egzekwowanie prawa antykonopnego doprowadziłoby do aresztowania 2% wszystkich Francuzów (stałych palaczy) i kilku następnych procent (palaczy okazjonalnych).

* Spożycie marihuany w dziale wiekowej od 18 do 35 lat we Francji wzrosło od podstaw lat 90-tych ponad trzykrotnie. Spożycie alkoholu od lat 60-tych spadło dwukrotnie.

* Podejście Holendrów do narkotyków od 1976 roku jako punkt wyjścia przyjęło stanowisko pośrednie wobec kłopotu narkotyków, pośród całkowita wolnością i całkowitym zakazem. Posiadanie nieznacznej ilości marihuany bądź haszyszu (do 30 gram) stanowi jedynie wykroczenie, co jest w zasadzie całkiem niekaralne.

* Profesjonalnej oceny implikacji zdrowotnych używania konopi podjęło się WHO prowadząc poprzez 15 lat badania. Kiedy okazało się, że konopie są bezpieczniejsze niż alkohol i tytoń wyniki utajniono. Wybuchł skandal, gdy brytyjski periodyk naukowy ,New Scientist” ujawnił ten fakt.

* W 1989 roku badania w Akademii Medycznej w St. Louis wykazały, że w ludzkim mózgu znajdują się receptory reagujące wyłącznie na THC.

* ?Hiszpańscy onkolodzy udowodnili, że zawarte w konopiach substancje chemiczne (kannabinoidy) hamują wzrost najczęstszego spośród nowotworów mózgu – glejaka i łagodzą ból.

* Z konopi otrzymuje się fitynę, która pobudza proces krwiotwórczy, nasila również wzrost i rozwój tkanki kostnej, a również koryguje czynność układu nerwowego. Fitynę stosuje się w medycynie przy leczeniu histerii, neurastenii, krzywicy, niedokrwistości, gruźlicy, i choroba układu płciowego. Łącznie mówi się o pozytywnym działaniu na ok. 50 różnorakich chorób (jaskra, choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, alkoholizm, nowotworami, anoreksja, AIDS)

* Pomiędzy 400 związków czynnych zawartych w konopiach znajdują się zarówno potencjalne leki, jak i substancje szkodliwe o czym nie wolno zapominać.

* Leki pochodzące z konopi mogłyby zastąpić ponad do 30% wszystkich farmaceutyków dostępnych na dzień obecny na rynku.

* Kokaina była dodawano przykładowo. do win, sygnowanych dosłownie certyfikatem jakości wystawionym poprzez Jego Świątobliwość Papieża Leona XIII. Wino zawierało mniej więcej 60 mg czystej kokainy – inny papież Innocenty VIII zabronił stosowania marihuany do celów medycznych i uznał ją za używkę heretyków.

* Ażeby Przyspieszyć wydalanie THC z organizmu należy pić dużo płynów. Można jeszcze wspomagać się witaminą C i która przyspieszy proces wydalania.

* Oszukanie testu antykonopnego jest możliwe. Jedną z takich metod jest zneutralizowanie go kwaskiem cytrynowym.

* Poprzez pierwsze 162 lata egzystencji Usa konopie zostały całkiem legalna, a podatki można było płacić w naturze – konopiami.

* Rosja i w późniejszym czasie ZSRR była największym producentem konopi na świecie od 1740 roku do roku 1939.

* W 1930 czarnoskóry, znany muzyk Louis Armstrong był uwięziony za palenie papierosów z marihuaną.

* Pośród zeznań medycznych w aktach amerykańskiej ustawy antykonopnej z 1937 roku były badania farmakologa, który twierdził, że wstrzyknął aktywny składnik z konopi 300 psom, z których dwa zdechły. THC został odkryty w 1964 roku przez Raphaela Mechoulama z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Co więc wstrzyknął ów farmakolog owym nieszczęsnym psom, nie wiadomo.

* Jedna z definicji narkotyku mówi, że to substancja, których przyjmowanie powoduje po jakimś okresie używania uzależnienie fizyczne czego w sytuacji marihuany i jej przetworów nigdy nie udało się udowodnić, zatem w myśl tej definicji nie jest ona narkotykiem.

* Miara mocy uzależniającej w/g instytutu Cato dla nikotyny wynosi 100, dla alkoholu 81, dla marihuany 21.

* Ażeby śmiertelnie przedawkować marihuanę potrzeba 40 000 razy więcej niż wystarczy do uzyskania efektu narkotycznego. Współczynnik ten dla alkoholu wynosi od 1:4…10.

* Niektórzy Słowianie wierzyli jakoby przy pomocy wdychania ciepłej pary, wydzielającej się z nasion konopnych rzuconych na rozżarzone kamienie można leczyć zęby. Wierzyło się bowiem, ze ból zębów powodują mikroskopijne robaczki, zamieszkujące chore zęby, które można unicestwić dymem.

* Kiedyś wierzono, że kury karmione nasionami konopi w wigilię Bożego narodzenia będą niosły jaja poprzez cały rok. W Czechach przy zasiewach konopi zachowywało się milczenie, żeby ptaki nie usłyszały zasiewu i nie wydziobany nasion.

* Cannabis Cup to coroczny festiwal, który odbywa się regularnie od 1988 rokuw Amsterdamie w czasie którego publicznie pokazywane są i oceniane rozmaite odmiany konopi. Cannabis Cup przyciąga turystów z całego świata podobnie jak do Opola, turystów całkowiciee wiosny przyciąga opolski, coroczny festiwal.

* Konkluzja wspomnianego przedtem raportu WHO brzmi: marihuana i haszysz są klasycznymi substancjami uzależniającymi jak alkohol czy papierosy, nie mówiąc już o nielegalnych narkotykach, takich jak kokaina czy heroina. Powinny zatem wyszukać się w legalnym obiegu. Nie musisz więc pytać: czy i dlaczego… ale… kiedy je zalegalizujemy.

 

One comment on “Ciekawostki konopne i nie tylko

  1. Te ciekawostki warto przeczytać, bo piszą tam również o tych dobrych stronach marihuany. Najgorzej jak ktoś się nie zna i od razu wyzywa na samo to słowo. Osobiście polecam nasiona marihuany sklep, gdzie każdy może sobie to zakupić, doniczka itd. Wiadomo chyba o co chodzi…

Dodaj komentarz